Indietro

ⓘ Łéngua połaca. El połaco lè na łéngua slava che ła vien doparà uficialmente in Połonia. Come cuaxi tute łe łéngue slave, el ga na declinasion beła rica co sete ..




Łéngua połaca
                                     

ⓘ Łéngua połaca

El połaco lè na łéngua slava che ła vien doparà uficialmente in Połonia.

Come cuaxi tute łe łéngue slave, el ga na declinasion beła rica co sete caxi e du nùmari. El ga anca un sistema de xenari misto baxà su maschil/feminil/nèutro e su łe distinsion uman pers. / anemà ma no-uman bestie / inanemà robe che misiàndose łe tira fora fórme bastansa difìsiłi da ricordar.

I verbi, come łe altre łéngue slave, i ga na distinsion de baxe intrà fórme perfetive e inperfetive che dopo łe se divide in tenpi e modi.

El vien scrito co lalfabéto łatin ma sicome che el ga un saco de soni particołari ła scritura ła xe fata de tanti grupi consonantici speciałi cz, rz o de sìnbołi speciałi ę, ą, ś, ć, y incluxo ła L-tajà Ł, ł. In połaco sta qua ła raprexenta na vecia L normałe che deso ła vien pronunsià come na "u" curta semivocàłica come litałian u omo, u ovo: Wojtyła = voity u a.

                                     

1.1. Scritura LAlfabeto

Lalfabeto połaco el conta 32 létare de lalfabeto łatin:a ą b c ć d e ę f g h i j k l ł m n ń o ó p r s ś t u w y z ź ż, co ła zonta dei segni diacrìteghi fà logonek ą Ę ę, laçento acùo ć ń ó ś Ź ź, ła sbara scavesa ł e el ponto suparior Ż ż. El dopara, in oltra, 7 degrami, ciamai dwuznaki ch, cz, dz, dź, dż, rz, sz. Łe łétare Q, V e X łe xe doparae sol in tèrmini derivai o de orìxen foresta.

                                     

1.2. Scritura LAçento

In połaco nol existe nisun açento gràfego. Lexiste invenzhe un segno diacrìtego che el połe somejarghe ń, ś, ć, ź ma che comunque nol ga gnent da spartir co laçento ma el mostra che qûeła consonante là no ła xe dura ma moła. Łaçento tònego el casca de règoła su ła penùltime sìlaba.

Eceẑion

Laçento nol casca su de ła penùltima:

  • Inte łe parołe de orìxene foreste che łe ga laçento da qûalche altra banda el vien conservà.
  • Inte ła pima e seconda persona plural del pasà dei verbi e inte łe tre singołare pi ła terzha plurałe del condixionałe.

In pràtega bixogna pensar de cavar ła dexinenxa de ła persona, açentar ła raìxa normalmente, e risistemar insiem el tut.

  • Inte i nùmari cardenałi plurisiłàbeghi conponesti in -cto çento: czterysta quatroxento, osiemset otoxento
                                     

2. Declinaxion dei Nomi

I nomi połachi no i ga mìa artìcołi determinativi e gnanca indeterminativi, ma se i declina par caxo, nùmaro e xenare: questo in serti caxi lè anca divixo in categorìe cofà "uman, animà, inanimà".

Par exenpio sui nomi:

  • lacuxativo plurałe dei nomi maschiłi inanimài e animài ma no-umani robe e bestie lè precixo del nominativo
  • lacuxativo nèutro lè conpagno del nominativo
  • lacuxativo plurałe dei nomi maschiłi umani m.pers. lè precixo del genitivo
  • lacuxativo singołar de nomi femiłi el ga fórme sue
  • lacuxativo singołar dei nomi maschiłi inanimài robe lè precixo del nominativo
  • lacuxativo singołar dei nomi maschiłi anemài m.pers/bestia lè precixo del genitivo

Invese sui agetivi:

  • el nominativo singołar el distingue soło maschil pers./bestia/roba, feminil e in ùltima nèutro
  • el nominativo plurałe el distingue maschil uman pers., fórma xenerałe par maschil animà ma no-uman robe/bestie insieme co feminil e nèutro

I caxi de ła declinasion połaca i ze nominativo, genitivo, dativo, acuxativo, vocativo, locativo, strumental e i se fa co de łe finałi che parò de frecuente łe produxe canbiaminti de vocal o de consonante rento ła raixa come par exenpio "Uniwersyte t nom. luniversità "w Universyte ci e" loc. a luniversità che se fa fadiga inparar.



                                     

3. Cognugaxion dei Verbi

I verbi i ga du aspeti fondamentałi perfetivo e inperfetivo e du tenpi "pasà, no-pasà" che conbinàndose i dà i vari tinpi: i ga po tre persóne, dù nùmari, e dó vóxe

  • perfetivo pasà: prze czytałem" mi go łeto = ò finìo: pasà conp. veneto
  • Altre fórme łe serve par diferensiar el prexente dal futuro:

    • perfet. no-pasà: prze czytam" łezarò = łezo fin fóndo = finiso de: futuro vèneto
    • inperf. no-pasà: "czytam" łezo deso = so drio łèzar: prexente progresivo vèneto

    Cogne tegner in ménte che spéso i verbi połachi i distingue anca el maschil dal feminil e el nèutro come calche volta sucéde anca in vèneto:

    • maschil: "czyta l, czyta li, czyta łe m."
    • feminil: "czyta ła, czyta ły, czyta ła m."

    Co lauxiłiar "być" èsar se pol formar vari tinpi conposti sìa futuri che pasài o condixionałi: będę czytać" lezarò=tacarò lèzar.