Indietro

ⓘ Łéngua svedexe. Ła łéngua svedéxe ła fa parte de ła rama scandìnava del grupo germànico che a só volta el fa parte de ła faméja indoeuropèa. Ła vien parlà in pa ..




Łéngua svedexe
                                     

ⓘ Łéngua svedexe

Ła łéngua svedéxe ła fa parte de ła rama scandìnava del grupo germànico che a só volta el fa parte de ła faméja indoeuropèa. Ła vien parlà in parte de ła Finlandia e ciaramente inte el Regno de Svezia, seben che no ła sia mìa mai stà proclamà uficialmente.

                                     

1. Nomi, Agetivi, Artìcołi e Pronomi

El svedéxe el ga na declinasion baxà su quatro xenari seben che el maschil e el feminil i sabia quaxi del tuto fuxo col xenare comun.

  • i altri xenari i ciapa -ar, -or, -er come "hund/hund ar can/can i e canbio vocàłico "h a nd/h ä nd er man sing. / pl.; calchedun soło canbio voc. "br o der/br ö der" fradeło/fradeł i
  • Un saco de nomi nèutri i ga el plural invariàbiłe "glas" goto/goti, "barn" fiol/fiułi; calchedun el zónta -n "apple/apple n pomo/pumi

I artìcołi determinativi i se zónta in fóndo al nome come in rumen mentre i indeterminài i va davanti come el vèneto.

  • Xen. Nèutro: "barn et el fiol ; "barn en i fiułi; "ett barn" un fiol; "barn" fiułi=fiol
  • Xenare comun: "hund en el can ; "hund ar na i can i; "en hund" un can; "hund ar can i

I artìcołi determinativi agetivałi i ga da nar prima de lagetivo ma i vien senpre conpagnài da lartìcoło determinativo finałe. Lagetivo el ga soło ła raixa biota =sensa finałi al xenare comun indeterminà, el ciapa -tt al nèutro indeterminà e el ciapa -a in tuti i altri caxi determinài o indeterminài. El pol ciapar -e al maschil singołar determinà.

  • Nèutro: det god a barnet" el bon fiol; de god a barn en i boni fiułi
  • Xen.com.: den god a hund en el bon can; de god a hund ar na i boni can i
  • Maschil uman: "den god e vännen" el bon amigo ma anca "den goda vännen"

Larticoło indeterminà invense el ga senpre ła stesa fórma inisiałe e nol ga mai el plural.

  • Nèutro: "ett go tt barn" un bon fiol; "god a barn" boni fiułi
  • Xen.com.: "en god hund" un bon can; "god a hund ar boni cani

El genitivo el se fa zontando senpre comunque -s in fóndo ła paroła, drio tute łe altre finałi:

  • Nèutro: "barnet s de l fiol; "det goda barnet s de l bon fiol ; "barnen s de i fiułi.
  • Xen.com.: "hunden s de l can; "den goda hunden s de l bon can ; "hundarna s de i cani

I pronomi i distingue nominativo e conplemento: "jag/mig" mi, "du/dig" ti, "vi/oss" noaltri=noaltre, "ni/er" voaltri=voaltre.

Łe terse persóne łe ga tuti quatro i xenari łe distingue nominativo, acuxativo e genitivo: "han/honom/hans" masc.uman: eło, "hon/henne/hennes fem.uman: eła, "det/dess" nèutro, "den/dess" no nèutro e gnanca uman mentre el plural lè uno soło par tuti "de/dem/deras" łuri=łore=quełi=quełe.

                                     

2. Coniugasion dei verbi

I verbi ormai i ga soło che un prexente in -er e un pasà in -dde, -te par tute łe persóne, i fa el supin co -t e el partisipio pasivo agetivałe co -d:

  • tala parlar: "tala r - tala de - tala t parlo.parlè - parlava - catà

El pasivo el se pol far in du modi:

  • co ła vecia final -s riflesiva -rse: "den öppnas - den öppnades - den har öppnats" el se verde - el se verdéa - el se ga verto
  • co lauxiłiar bliva vegner/èser: "den bliver öppnad - den blev öppnad - den har blivit öppnad" el vien verto - el vegnéa verto - el xe stà verto